ویزای شینگن

یکی از پرطرف دار ترین ویزا هایی که مردم در تلاش برای گرفتن آن هستند ویزای شینگن می باشد. ویزای شینگن ، یک ویزا برای مدت کوتاه است که به افرادی که این ویزا را دریافت می کنند  اجازه می‌دهد که به ۲۶ کشور که عضو در منطقه شینگن هستند وارد شوند و به مدت ۹۰ روز می توانند به گردش و تفریح در این کشور ها بپردازند. فردی که دارای ویزای شینگن می باشد می تواند آزادانه در این کشور ها به تفریح بپردازد و در پایان از یکی از کشورهایی که عضو شینگن هستند خارج شود. در این منطقه هیچگونه کنترل مرزی بین کشور ها وجود ندارد. بیش از هزاران نفر از ویزای شینگن استفاده می کنند تا به سفر های اروپایی بروند. با ویزا فور ویزا همراه باشید تا در این مقاله کامل ترین اطلاعات برای اخذ ویزای شینکن را در اختیازتان قرار دهیم.

انواع ویزای شینگن

انواع ویزای شینگن

ویزای اتحادیه شینگن یا همان ویزای USV ویزای گردشگری و ویزای توریستی می باشد. فرد با داشتن این ویزا در عرض شش ماه میتواند نود روز در کشور های شینگن به تفریح و سرگرمی بپردازد. زمانی که فرد وارد خاک شینگن شود از آن زمان تاریخ اعتبار ویزا مشخص می گردد. این ویزا خود زیر مجموعه هایی نیز دارد که از آن ها می توان به ویزای شینگن نوع A  اشاره کرد. اسم این ویزا Airport Transit Visa است و کسی که این ویزا را دارد نمی تواند از فرودگاه خارج شود و می تواند با پرواز به کشور دیگری که خارج از کشور محدوده ی شینگن است پرواز کند.

نوع دیگری از این گونه ویزا، ویزای شینگن نوع B  است. این نوع دوم از ویزای اتحادیه شینگن در مورد ترانزیت و حمل و نقل صدق می کند. اگر فردی دارای این ویزا باشد می تواند به مدت 5 روز از خاک محدوده ی شینگن عبور کند.

ویزای بعدی ویزای شینگن نوع C نام دارد . در نوع سوم این ویزا، مدت زمان کوتاهی را به فرد می دهد تا بتواند به راحتی در خاک های شینگن ورود کند و بدون محدودیت می تواند به مدت 90 روز و در عرض شش ماه در محدوده ی شینگن اقامت داشته باشد.

نوع دوم از ویزای شینگن  ویزای اعتباری منطقه محدود است که نام دیگر آن Limited Territorial Validity Visas است. این نوع از ویزا فقط در موارد خاصی مانند پناهندگان صادر می‌ گردد. این ویزا به دارنده ی آن این اجازه را می دهد که فقط در محدوده هایی که در ویزا مشخص شده مسافرت کنند و نمی توانند به مناطق دیگری سفر کنند.

ویزای شینگن ملی

ویزای شینگن ملی

نام این ویزا National Visas  است و تنها برای کسانی صادر می گردد  که دارای اهداف خاصی هستند و برای زمان معینی می خواهند به محدوده ی شینگن سفر کنند. این نوع از ویزای شینگن در اکثر مواقع به دلیل داشتن هدف و یا کاری صادر می گردد. ویزای ملی را ویزای نوع D نیز می نامند. این ویزا بستگی به هدفی که دارد می تواند یک بار ورود باشد و یا به صورت چند بار ورود صادر شود. بعد از این که اعتبار این ویزا به پایان برسد فرد باید خاک منطقه شینگن را ترک کند و به خاک کشور خود باز گردد.

ویزای نوع D از دانشجو های بین المللی تشکیل شده اند، که دارای هدف های علمی و پژوهشی هستند و مدت کمی مانند یکسال در منطقه ی شینگن اقامت می کنند. افرادی که می خواهند برای تحصیلات ویزای شینگن بگیرند این ویزا نیز می تواند برای آنها مناسب باشد و بعد از یک سال توانایی تمدید نیز وجود دارد. کسانی که می خواهند در موسسات و یا شرکت های موجود در کشور های شینگن کار کنند، می توانند از این ویزا استفاده کنند و در این نوع تمام سوابق فرد و خانواده ی وی مورد تجسس قرار می گیرد.

ورزشکاران و هنرمندان و یا حتی کسانی که می خواهند تخصص خود را به این کشور ها ببرند نیز از این ویزا استفاده می کنند.

 

شرایط گرفتن ویزای شینگن

  • اولین شرط در گرفتن ویزای ویزای شینگن داشتن گردش حساب بالا و مناسب است. گردش حساب افرادی که متقاضی ویزای شینگن هستند برای افسران ویزا بسیار مهم است. برای دریافت ویزای شینگن فرد باید گردش حساب 6 ماه گذشته ی خود را تحویل دهد. افسران ویزای شینگن میانگین گردش حساب فرد را محاسبه می کنند و سپس به دادن و یا ندادن ویزا به فرد تصمیم گیری می کنند.
  • دومین شرط برای دریافت ویزای شینگن مشخص کردن هدف سفر فرد به کشورهای محدوده ی شینگن می باشد. اگر فرد هدف خود را معین کند افسر ویزا می تواند به راحتی در مورد دادن ویزا به فرد تصمیم گیری کند. اگر فردی خواهان سفر توریستی به منطقه شینگن را دارد باید در مورد جزئیات سفر خود مدارکی نیز ارائه دهد.
  • سومین شرط نیز داشتن تمکن مالی مناسب فرد می باشد. فردا که دارای تمکن مالی مناسبی باشد به افسران ویزا در اعطای آن کمک می کنند. زیرا افسران می دانند که فرد می تواند تمام مخارج خود را در این کشور ها بپردازد و نیازمند شخص دیگری نخواهد شد. داشتن تمکن مالی موجود جلوگیری از بروز مشکلات در این محدوده می شود.

شرایط گرفتن ویزای شینگن

کشور‌های عضو ویزای شینگن

تا به امروز ۲۶ کشور در پیمان شنگن عضو شده اند. از جمله ی این کشور ها، اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس می باشد. کشور های لیختن اشتاین، سوئیس، ایسلند و نروژ با اتحادیه اروپا هم پیمان نیستند اما این ۴ کشور موظف هستند که تمام تصمیمات اتحادیه اروپا را بپذیرند حتی اگر عضو این اتحادیه نیز نباشند.

 

مدارک لازم برای ویزای شینگن

در حالت کلی تمام مدارک برای گرفتن ویزای ارزان شینگن در کشور ها یکسان است اما جزئیات کوچک متفاوتی نیز با هم دارند. در ابتدا باید فرم درخواست ویزای شینگن توسط فرد تکمیل گردد.  سپس فرد باید اصل تمام گذرنامه های خود را اعم از قبلی و یا فعلی را باید به همراه ویزای الصاق شده را به سفارت ارائه دهد. گذرنامه ی فرد باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد. تحویل 2 قطعه عکس نیز ضروری می باشد. اندازه های آن 3.5 در 4.5 باید باشد. عکس باید دارای پس زمینه ی سفیدی باشد و صورت و چهره ی فرد واضح دیده شود.

فرد باید مدارک شغلی مانند ،مجوز ها و یا پروانه ی کسب خود و یا فیش حقوقی و گواهی اشتغال خود را ارائه دهد. فرد باید مدارکی ارائه دهد که ثابت کند دارای تمکن مالی می باشد. تمکن مالی همان گردش حساب و بیان مالی به یورو می باشد. فرد باید بیمه مسافرتی داشته باشد که نمایندگی در محدوده ی شینگن نیز داشته باشد. این بیمه مبلغی حدود 30 هزار یورو را باید پشتیبانی کند. بیمه باید تمام روزهایی که فرد در شینگن می باشد را پوشش دهد. فرد باید برای خود بلیط هواپیمای رفت و برگشت را تهیه نماید و در آخر باید برای خود هتل رزرو کند و تاییدیه ی آن را در دست داشته باشد.

مزایای ویزای شینگن

چشمگیر ترین و مهم ‌ترین مزیتی که ویزای شینگن نسبت به ویزای بقیه ی کشور ها دارد این است که فرد با دریافت ویزا از یک کشور عضو اتحادیه اروپا می تواند به 25 کشور که عضو این اتحادیه هستند سفر کند. فرد با دریافت ی ویزا می تواند به مدت 90 روز در 26 کشور سفر کرده و تمام مکان های توریستی این کشور ها دیدن کند. ویزای شینگن نوع ترانزیتی و حمل و نقلی نیز دارد و فرد با داشتن این ویزا می تواند از محدوده کشورهای شینگن عبور کند. در این صورت دیگر لزومی ندارد که برای عبور از هر کشور به صورت جداگانه ویزا بگیرد. ویزای شینگن برای افرادی که پژوهشگر و یا دانشجو هستند نیز مزایای فراوانی دارد و به این گونه افراد اجازه می‌دهد تا به مدت یک سال در محدوده ی شینگن به پژوهش و یادگیری بپردازند و بعد از اتمام تمدید کنند. زمان که وضعیت پزشکی فردی اضطراری باشد نیز ویزای شینگن صادر می گردد.

 

هزینه ویزای شینگن

با توجه به نوع درخواست و برخی متغیر های دیگر هزینه ویزای شینگن در هر موارد قابل تغییر می باشد. برای گرفتن ویزای شینگن ترانزیتی و حمل و نقلی برای افرادی که بزرگسال هستند برای دوره ی کوتاه مدت 60 یورو و برای بلند مدت 90 یورو می باشد و مبلغ برای کودکان 6 الی 12 نیز 35 یورو خواهد بود. این مبلغ برای کسانی که درای پاسپورت رسمی هستند و یا اعضای خانواده ی افرادی هستند که ملیت کشورهای عضو اتحادیه اروپا را دارند، ۳۵ یورو می باشد. هزینه ای که برای گرفتن ویزا پرداخت می شود غیر قابل پس گرفتن است و در صورتی که ویزای شما رد شود این هزینه به شما باز نمی گردد. این مبلغ باید به صورت نقدی پرداخت گردد و برای پرداخت باید به صورت ۲۰ یورویی، ۱۰ یورویی و ۵ یورویی باشد.

 

اعتبار ویزای شینگن

در حالت کلی زمان اعتبار ویزای شینگن به نوع آن بستگی دارد. اما می توان گفت که این ویزا یک نوع ویزای کوتاه مدت به شمار می رود. در ویزای نوع C یا همان ویزای توریستی فرد می تواند به مدت ۹۰ روز در هر شش ماه سال که اعتبار دارد به سفر خود بپردازد و از آن لذت ببرد. فرد با اخذ ویزای نوع A فقط می تواند مدت زمان کمی را در فرودگاه محدوده شینگن حضور پیدا کند و در ویزای نوع B این سفر پنج روز معتبر می باشد. ویزای اعتباری منطقه محدود و ویزای ملی وابسته به شرایط هستند و در زمان صدور مشخص می شود که چه مدت دارای اعتبار می باشند.

درباره admin

2 دیدگاه در ویزای شینگن تضمینی ، فوری و ارزان
  1. سلام ویزای شینگن ایتالیا بهتره یا هلند؟

    • سلام
      اگر از لحاظ کارایی منظورتون هستش که هر دو با هم یکسان هست و با استفاده از این ویزاها به کشورهای شینگن میتونید به راحتی سفر کنید.


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای تماس مستقیم (کلیک کنید)